TJ Sokol Letovice - jachetní oddíl

Archiv aktualit - 2018

 

Ať se Vám v roce 2019 splní všechna přání! Přejeme Vám do nového roku hodně štěstí, zdraví a dobrý vítr do plachet!  

                                                            Výbor jachetního oddílu


Julie v prosinci

Již  minulý týden mě prolítl hlavou nápad, naposledy v tomto roce uskutečnit projížďku na mé plachetnici ,,Julii". Vzhledem k předpovědi počasí ,které na dnešní den bylo více než  slibné (ideální  vitr 9.5m/s SZ) a současně při pohledu do kalendáře, kdy na dnešní den připadá jmeno Julie, padlo jasné  rozhodnutí, projížďka bude dnešního  dne, tj. 10.12.2018. Čímž bylo datum jasně stanoveno. 

Při ranním pohledu z okna přišlo menší znepokojení a obavy, zda tento plán vyjde. Po vydatné snídani a doplnění potřebné energie jsem se rozhodl můj ,,mírně "bláznivý  nápad uskutečnit.  Nachystal jsem veškeré  vybavení (nezapomněl jsem čokoládu a fotografa ve formě mé  přítelkyně) a vyrazil jsem do jachťáku. Už zde mě čekalo nemilé překvapení,  a to vyfouklé kolo u vozíku.  Nezbylo než vytáhnout pumpičku (na bicykl) a kolo co nejvíce dofouknout, což se asi po 20 minutách podařilo. Vzhledem k bahnitému přístupu k vodě jsem nemohl jinak než přesunout loď na starou cestu u mostu. Při příjezdu na místo jsen zjistil, že mám ,,obdivovatele ve formě  rybářů " ;), kteří nevěřícně kroutili hlavami a nešetřili poznámkami k mému  nápadu. Já ničeho nedbal a začal připravovat loď, což nebylo jednoduché, vítr foukal jako o závod:). Když  byla loď připravená, oblékl jsem se do skafandru a za nesouhlasného kroucení hlav rybářů jsem šel  na věc. Po 30 minutách  jízdy, kdy jsem už skoro necítil promrzlé nohy, jsem zamířil ke břehu.  Uvázal jsem loď a s vítězným pocitem, že jsem vše zvládl a nevěřícně koukajícím rybářům vytřel zrak,jsem si naposledy v tomto roce zaplaval, samozřejmě ve skafandru, a ukončil tak letošní jachtařskou sezónu. Teď už v teple u krbu a krásných vzpomínek...

autor Radek Kowalik 11.12.2018


Oplocený přístřešek je hotov

Oplocený přístřešek pro kánoie a kajaky je připraven k využívání - po dohodě se správcem areálu. Nově vybudovaný prostor bude sloužit pro všechny členy JO, kteří chtějí mít zmíněné sportovní nářadí uložené v areálu. Tuto konstrukci vyprojektoval a pečlivě zhotovil pro JO pan Lebiš.

Autor: Správce webu, poslední editace: 10.12. 2018


Členská schůze jachetního oddílu

Dne 30.11.2018 se konala členská schůze jachetního oddílu TJ Sokola Letovice v salonku restaurace Na koupališti v Letovicích. Tento rok, kromě obvyklého programu, proběhla dle stanov (každý druhý rok) volba nového výboru JO.

Hostem na členské schůzi byl Mgr. Petr Novotný, předseda TJ Sokola Letovice a starosta Letovic. Pan Novotný na úvod krátce informoval přítomné o hlavních bodech posledního jednání s Povodím Moravy ohledně VD Křetínka. Schůze poté pokračovala podle schváleného programu. 

 Hlavní příspěvek o činnosti oddílu v letošním roce přednesla předsedkyně Hana Keršnerová. Zdeňka Tischerová podala zprávu o hospodaření oddílu v letošním roce a plán hospodaření pro následující rok 2019. Schůze se zúčastnila necelá polovina všech členů jachetního oddílu.

Nový výbor JO byl zvolen v tomto personálním obsazení : Předsedkyně Hana Keršnerová, hospodářka Zdeňka Tischerová, členka Ing.Marie Provazníková, člen Ing. Tomáš Stejskal, člen Josef Pospíšil. Správcem areálu JO byl jmenován Roman Dostálek.

Autor: Správce webu, poslední editace: 2.12. 2018


Příprava členské schůze

Výbor jachetního oddílu připravuje program pro členskou schůzi.Členská schůze jachetního oddílu se bude konat 30. 11. 2018 v 18:00 hod. v salónku restaurace Na koupališti v Letovicích. Na schůzi mimo jiné proběhne volba nového výboru a jmenování nového správce areálu. Členové JO obdrží informace e-mailem nebo jiným adekvátním způsobem.

Autor: Správce webu, poslední editace: 2.11. 2018


Česká námořní rallye 2018 - výsledky

Sedmidenní etapový závod námořních plachetnic skončil.Výsledky MISTROVSTVÍ ČR One Design konané v termínu 13. – 20.10. 2018 na lodích FIRST 35 a ELAN 350 v Chorvatsku naleznete na www.ceskanamornirallye.cz nebo na facebooku . Videa z minulých ročníků jsou k dispozici na youtube.

Autor: Správce webu, poslední editace: 25.10. 2018


Zamykání Křetínky 2018

V sobotu 6.10.2018  v našem areálu proběhlo symbolické „Zamykání přehrady“ spojené již tradičně s posezením u ohně a opékáním kýty. Za slunečného počasí a mírného větru vyjel na vodu Rosťa na nedávno pořízeném Finnu. Přidal se Ferda na starém surfu, Radka na paddleboardu a Hanka s Loňou si zaplavaly. Voda měla 14°C a vzduch téměř 20°C. Kolem páté hodiny odpolední pak za přihlížení početného publika předsedkyně zamkla Křetínku velkým klíčem. Potom se ořezávala kýta, popíjelo víno i něco ostřejšího a kytara a zpěv zněl areálem do pozdních nočních hodin.

Jedna fotka se k zamykání Křetínky nějak nehodí, přesto tam patří. (Poznámka správce areálu.)

předsedkyně oddílu 8.10. 2018


Ukončení sezony

Vážení členové jachetního oddílu, přijďte spolu se svými nejbližšími neformálně ukončit letošní jachtařskou a surfařskou sezónu. Setkáme se v sobotu 6. 10. 2018 v odpoledních  hodinách v našem areálu. Vezměte si s sebou dobrou náladu, případně něco dobrého na opékání nebo na gril, na zahřátí atd.

                                                                             

     Za výbor jachetního oddílu Vás zve předsedkyně.

 

Autor: Správce webu, poslední editace: 30.9. 2018


Sváteční pátek 28.9. 2018

Celé odpoledne si úžívali jachtaři pěkné počasí a stabilní vítr (až 15 km/hod, měřeno ručním anemometrem v areálu). Rosťa se sžíval se svým novým modro-bílým Finnem.

Autor: Správce webu, poslední editace: 29.9. 2018


Silný vítr na Křetínce

Podle předpovědi počasí zasáhl celou ČR silný vítr. Této slibné předpovědi využil Lukáš Vach, který byl v pondělí 24. 9. jezdit na svém Finnovi. Silný vítr dosahoval v nárazech až 15m/s. Areál Jachetního oddílu zvládl nápor větru bez větších škod, jen nějaké popadané větve.

 

Autor: Lukáš, poslední editace: 25.9.2018


Co se dělo na brigádě

Pod vedením Ing. Grigy demontovali  brigádníci molo, poté se rozdělili do skupin a pokračovali v dalších naplánovaných činnostech obvyklých pro podzimní brigádu. Zároveň se věnovali  i netradičním úkolům, jejichž výsledek uvidíte při návštěvě našeho areálu. Provedli zemní práce, odkopali a srovnali terén (vedle buňky na nářadí) jako základnu pro přístřešek na kánoje a kajaky, případně na sudy. Instalovali odvodňovací korýtko na sjezdu do spodní části areálu. Roztřídili sportovní materiál, ke kterému se nikdo nehlásil, především ráhna, stěžně a prkna. Část si rozebrali zájemci, zbytek byl odvezen do sběrného dvora. Tímto byla v podstatě zakončena snaha o přehled a pořádek v buňkách.

předsedkyně oddílu 23.9. 2018


Podzimní brigáda

V sobotu 22.9.2018 se bude konat v areálu jachetního oddílu podzimní brigáda.Začátek v 8:30 hod. Pracovní náplň brigády je stanovena. Mimo jiné budou zahájeny přípravné práce pro stavbu přístřešku pro kánoje a kajaky. Brigádníci budou také třídit sportovní materiál na odvoz do kovošrotu. Kdo máte zájem o nějaký ten historický kousek, přiďte si vybrat.Vedoucím brigády bude Ing. Griga.

Autor: Správce webu, poslední editace: 19.9. 2018


Po opravě - před opravou

Po dvou letech se plachetnice Finn  s majitelem Petrem Švancarou vrátila opravená na hladinu
Křetínky den před Srandaregatou.Bez tréninku Petr skončil cekově na krásném 3.místě. Jízda na opraveném  Finnu se mu tak zalíbila, že v následujících dnech přizval svého kamaráda k jízdě na své plachetnici. Za silného poryvu se mu podařil vylomit stěžeň a následovně jím prozazit kus dna lodi. Na opravě se již opět pracuje.

H. Keršnerová 7.9. 2018


Finnlandia cup

Jachetní oddíl Olšovec Jedovnice uspořádal 18. – 19. 8. 2018 otevřený závod (VPOZ) plachetnic třídy Finn, tradiční Finnlandia cup. Dvoudenního závodu se zúčastnilo 8 plachetnic. První místo vybojoval Kamil Ščerba z YC Krnov, druhý skončil jeho syn Patrik a třetí místo obsadil Vlastimil Valouch z Jachetního klubu Olomouc. Zástupce našeho jachetního oddílu Ferdinand Keršner obsadil „pěkné“ osmé místo. Vítr byl v sobotu i neděli slabý, atmosféra závodů jako vždy skvělá. Další závod plachetnic, Jedovnický kapr - tentokrát pro Vaurieny, bude na Olšovci 1. – 2.9. 2018.

Autor: Správce webu, poslední editace: 23.8. 2018


17. Křetínská Srandaregata 2018

Tradiční jachtařský a surfařský závod pro zábavu, do kterého se mohou přihlásit jakékoliv plachetnice bez rozdílu konstrukce, velikosti a jen s málo zkušenou posádkou. Letos si přišli na své hlavně diváci a amatérští fotografové. Za pěkného počasí a téměř bezvětří jim plachetnice dlouho pózovaly na vodě, která ještě v přehradě zbyla. Přesto účastníky závodu neopustil sportovní duch a deset plachetnic s dospěláky a dvě malé plachetnice s dětmi bojovaly o první místo. U pěti surfařů tomu nebylo jinak.

S nástrahami přírody i tradičně dobře fungujícího bufetu se nejlépe vypořádal Franta Forman a Míra Šváček na FD.  Zvítězili a tak mohli ukázat ostatním jak se dělá zabíjačka. Franta  Forman  zvítězil i ve WS plovácích a tak letošní  Srandaregatu ovládli vlastně "řezníci" z Penčic. Ale užili si všichni; pěkného počasí, koupání, zábavy i belgické čokolády z prasátka.

Celkové výsledky naleznete zde.

Naše spozory naleznete zde.

Fotky ze Srandaregaty jsou ve fotogalerii 2018.

Autor: Správce webu, poslední editace: 13.8. 2018


Víkend před Srandaregatou

V sobotu trénoval Franta na Létajícím Hodanďanu pod dohledem majitele lodi a námořním kapitánem Mirkem. Franta si po minulém týdnu musel získat opětovnou důvěru svého kamaráda.

Nedělní krásně větrné počasí vylákalo k vodě i na vodu plno nejen treninkuchtivych nadšenců. Na paddleboardu se proháněla Radka, Hanka, Pepa a Lukáš na svém surfu. Malý Matěj předváděl co umí s RSou. Větru si užíval také Rosťa na FB. K vidění byl Franta opět s FD tentokrát  s plachtami nad vodní hladinou. Tom a Terezka zvládli decentní projížďku na Optimistovi. Tomáš neodolal a vyjel se svojí ochuzenou posádkou na Lightningu. K projížďce se nenechal přemlouvat ani pan Lebiš. Všichni si krásně užívali. Došlo i na adrenalin, když při chvilce nepozornosti a náhlého poryvu větru se Vaurien vydal na projížďku bez posádky. Díky synchronizovanému a rychlému zásahu Pepy a Tomáše byla loď zachráněna a dopravena na ten správný břeh.

Autor: Správce webu, poslední editace: 7.8. 2018


Plachetnice RS Tera

Devítiletý Matěj (vnuk našeho nového člena, pana Chmely) na své plachetnici RS Tera trénuje na Srandaregatu. Je to výzva pro naše další malé jachtaře Terezku a Tomíka?

Autor: Správce webu, poslední editace: 1.8. 2018


Tři tropické dny na Křetince

Ve stručnosti: od pátku do neděle bylo v našem areálu velmi živo. Důvodem bylo horko i tréninky surfařů a jachtařů na 17. ročník Srandaregaty. Jedna ze dvou zdravotních sester, která bude mít službu v době konání našich závodů, Eva, si instalovala „karavan“ zatím co například Rosťa a Armín využili horký vítr. Náš trenér i technický dozor Pepa zaujal tradiční místo. Molo bohužel na vyvazování plachetnic už nevyužijeme.

Neděli nám zpestřil Franta, když si sám vyjel na projížďku FD Létajícim Holanďanem. Chvilka zaváhání a nejprve sám, potom s Mírou (ten si ho všimnul jako první) a později s pěti dalšími předváděli naturistům, jak se převrácená loď staví zpět na plachty. 

Autor: Správce webu, poslední editace: 30.7. 2018


 

Víkend 21. - 22. 7.

Již po několikáté jsme s přítomnými členy oddílu, z důvodu rychle postupujícího snižování hladiny vody (- 4,75 m), byli nuceni upravit molo odebráním dalších sudů. Malé molo pro pramice jsme odstranili celé. V sobotu se paddlebordingem (nafukovací prkno), díky Radce, která ho půjčovala, pobavilo několik začátečníků. Zato Roman, Lukáš a Pepa se drželi svého obvyklého sportovního nářadí. V neděli se k nim přidal i p. Lebiš s kosatnicí Markétou na Vaurienu.

Autor: Správce webu, poslední editace: 22.7. 2018


Hladina vody  - 4 metry

V neděli 1.7. jsme s přítomnými členy oddílu, z důvodu dalšího snížení hladiny vody, byli nuceni opět upravit molo odebráním dalších sudů.

Autor: Správce webu, poslední editace: 1.7. 2018


Výbor oddílu zasedal v areálu

V pondělí 25.6. se konala v našem areálu schůze výboru oddílu a správce. Výbor projednával záležitosti spojené s přípravou Srandaregaty 2018. Prohlédl si současný stav úklidu v buňkách, diskutoval o dalších možnostech uložení sportovních potřeb, např. kajaků atd. Výbor vyslechnul připomínky správce a projednával další aktuální záležitosti. 

Autor: Správce webu, poslední editace: 1.7. 2018


Veteran Cup Finn v Brně

Jachtklub Brno pořádal 22. - 24. 6. 2018 na Brněnské přehradě Veterán Cup Finn. Přihlásilo se 20 závodníků. Tomáš Stejskal skončil celkově šestnáctý. Za silného větru absolvovali závodníci 3 rozjížďky v pátek a 4 v sobotu.

Silný vítr foukal přímo proti maríně a tak bylo poučné sledovat jak jednotlivé plachetnice přistávají. Všichni závodníci to zvládli bez problémů.

Autor: Správce webu, poslední editace: 24.6. 2018


Víkend 16. - 17.6.  Nový trapéz nová zkušenost

V areálu jachetního oddílu o víkendu odpočívali někteří členové aktivně, někteří pasivně. Vladan relaxoval s Lukášem na Finnu. Pepa nabíral zkušenosti se zcela novým trapézem. Tomáš připravil loď na převoz na Brněnskou přehradu. Od pátku nás bude reprezentovat na Veterán Cup Finnu v Brně. Držme mu palce.

Autor: Správce webu, poslední editace: 17.6. 2018


Informace ze setkání pracovníků Povodí Moravy s.p. s občany

Dne 13. 6. 2018 se konalo v Kulturním domě v Letovicích  setkání pracovníků Povodí Moravy s.p. s občany.  Široká veřejnost byla seznámena s problematikou a řešením mimořádných opatření spojených se suchým obdobím. Dále byla projednána  situace se zásobováním pitnou vodou v regionu, vodnatosti toků a postup na přípravě opravy Vodního díla Letovice. Co se týká opravy vodního díla Letovice,probíhají jednání o  poskytnutí dotací, projektová dokumentace by měla být zpracována do konce roku 2019. Nejbližší možný termín opravy je na podzim 2020. Do termínu opravy bude hladina udržována na stávajícím stavu, tedy 3 metry pod běžným stavem hladiny. Množství vody v přehradě bude dále ovlivňováno především suchem, které zasáhlo celé povodí Moravy a opatřeními s tím spojenými. Snahou pracovníků Povodí bude zadržet v přehradě co nejvíce vody na následující období sucha.

Autor: Petr Švancara 13.6.2018


Povodí Moravy bude hovořit s občany Letovic o aktuální situaci na vodním díle Křetínka

Po dohodě s vedením města Letovice se setkání uskuteční 13. 6. 2018 v 15 hod. v Kulturním domě v Letovicích. Jachetní oddíl tam bude mít svého zástupce Petra Švancary, který nám podá nejnovější informace. 

Aktuální situace na vodním díle Letovice zajímá nejen zástupce okolních obcí, ale také jejich obyvatele. Povodí Moravy, s. p. proto přijalo pozvání na setkání s občany, na kterém představí informace o hydrologické situaci v okolí Letovic, vyhodnocení srážek v loňském i v letošním roce, o hladinách a zásobách podzemních i povrchových vod, manipulacích na vodních dílech i přijatých opatřeni k hospodárnému využíváni vodních zdrojů. Současně bude Povodí Moravy, s. p. informovat o přípravách na modernizaci vodního díla Letovice a plánované těžbě sedimentů.

Autor: Předsedkyně jachetního oddílu 12.6.2018


Víkend 9. - 10.6. Areál ovládli surfaři

V sobotu v našem areálu představil Pepa Pospíšil své nové prkno a společně s Armínem Ahnem a Mírou Vrškem, který napumpoval do svého prkna požadovaný počet atmosfér, čekali na vítr.

Čekání jim vyplnil Lojza Nečas, Pepa Fabiánek, Ferda Keršner a předsedkyně Hana vzpomínáním na počátky jachetního oddílu.

Vzhledem ke stavu hladiny přehrady požádal v neděli správce areálu přítomné členy o pomoc při úpravě mola. Hned potom katamaran a  surfaři vyrazili na vodu. Krátce co se vrátili zpět začalo pršet.

Autor: Správce webu, poslední editace: 10.6. 2018


Nový vstup do vody

V neděli 27.5.2018 dostal jachetní oddíl dar v podobě nových schodů a vstupního mola do vody. Mirek Sváček a Franta Forman schody vyrobili a instalovali je poblíž karavanů. Předsedkyně jachetního oddílu vyzkoušela pohodlný a bezpečný přístup k vodě. No a potom to společně oslavili.

Autor: Správce webu, poslední editace: 9.6. 2018


Prvotní informace o FINN CUPu 2018

V sobotu 26.5. 2018 uskutečnil jachetní oddíl TJ Sokola Letovice na přehradě Křetínka 7. ročník "FINN CUPu, závodu se vzpomínkou". Sešlo se 7 finnů. Jachtaři na plachetnicích třídy Finn absolvovali za krásného počasí a velmi mírného větru (SV) 4 rodjížďky.

Fotografie nalaznete ve fotogalerii 2018 - zde.

Celkové pořadí:

1. Michal Kubík

2. Ferdinand Keršner

3. Karel Hoder

4. Tomáš Stejskal

5. Lukáš Vach

6. Václav Chloupek

7. Armín Ahne

 

Autor: Správce webu, poslední editace: 28.5. 2018


Grilování 12.5.

Předsedkyně J.O. byla garantem společného jarního setkání a správně ugrilované kýty.

A tak u ohniště bylo plno. Několik jachtařů stihlo i trénink na vodě.

Autor: Správce webu, poslední editace: 13.5. 2018


Memoriál Hynka Švédy v Jedovnicích

Jachetní oddíl Olšovec pořádal 5. - 6. 5. 2018 memoriál Hynka Švédy.

Z pěti plachetnic třídy Evropa byla nejrychlejší loď Jirky Žáčka z YC Baník Ostrava. Ale v sobotu byly na rybníku Olšovci k vidění ještě rychlejší lodě, závodní motoroví  kluzáci. Po vzájemné dohodě závodily obě skupiny raději odděleně :).  Nicméně fotografie, na kterých jsou společně, se na Křetince, udělat prostě nedají.

Více fotek naleznete ve fotogalerii 2018

Autor: Správce webu, poslední editace: 8.5. 2018


Jarní brigáda v našem areálu

Jarní brigáda, kterou výbor naplánoval a spolu se správcem areálu zorganizoval, se uskutečnila 28.4. 2018. Brigádníkům se pod vedením ing. Grigy podařilo splnit všechny plánované činnosti. Docela si „máknuli“, ale bez mechanizace pana Dostálka by se tolik práce zvládnout nepodařilo. Nejviditelnější změnou je po sobotní brigádě upravený sjezd do vody a molo.

po práci zábava...

Autor: Správce webu, poslední editace: 29.4. 2018


Jednání jachetního výboru

V neděli 8. 4. 2018 se v areálu jachetního oddílu konala výborová schůze JO, která rozhodla o termínu konání jarní brigády a její náplni. Bylo stanoveno datum 28. 4. 2018 a zájemci o účast na brigádě se mohou hlásit správci již nyní.

Aktuálně: Potřebný počet brigádníků na jarní brigádu je již zajištěn.

Další info pod odkazem  "Brigády"

Výbor rozhodnul také o termínu konání 7. ročníku FINN CUPu, závodu se vzpomínkou, který se uskuteční v sobotu 26. 5. 2018.

V neposlední řadě se členové výboru věnovali dalším organizačním záležitostem a stanovili  průběžné úkoly  i pro správce areálu.

 

Autor: Správce webu, poslední editace: 17.4. 2018


Křetínka 7.4.2018

Vodní hladina na Křetínce se pomalu probouzí ze zimního spánku.

Jako další vyplul Lukáš Vach na svém Finnovi.

Rychlost větru byla kolem 2 m/s a teplota krásných 17 °C.

Video zde.

 

 

Autor: Lukáš, poslední editace: 7.4.2018


První plachetnice na vodě

V pátek 30. března 2018 vyplul, jako první, náš člen Radek Kowalík na lodi Vaurien. (www.vaurien.cz) Fotky, které nám slíbil poslat, na našem webu bohužel neuvidíte. Ty již navždy zůstanou ukryty v Radkově mobilním telefonu, protože si spolu nechtěně zaplavali :-) ...

 

Jachtařskou sezónu máme přede dveřmi, tak se na ni nalaďme záběry z Volvo Ocean Race. 
Česká televize vysílá reportáže z tohoto etapového závodu kolem světa. 
Autor pořadu Daniel Šumbera si pro zasvěcené komentování pozval do studia Milana Koláčka (v současné době našeho nejlepšího sólového mořeplavce) a Daniela Vodičku (šéfredaktora portálu Lodní noviny). 
Určitě stojí za to tento pořad sledovat. Naleznete ho zde.

 

Tomáš  03. 4. 2018


Víkend 3. - 4. března 2018

V sobotu a v neděli bruslili členové jachetního oddílu na zamrzlé hladině Křetínky. V neděli, ze které jsou fotografie, přilákalo slunečné počasí (-1 °C) neobvykle velký počet "jachtařů". 

 

Autor: Správce webu, poslední editace: 4.3. 2018


Konec Února 2018

Poslední únorový víkend na Křetínce. Vodní hladina je zcela zamrzlá.

Venkovní teplota krásných -13°C.

 

Autor: Lukáš, poslední editace: 25.2.2018


Únor 2018

Areál jachetního oddílu pokrývá v těchto dnech tenká vrstva sněhu. Správce provedl 11.2.2018 obvyklou  zimní prohlídku areálu. Stav hladiny Křetínky je zřejmý z fotografií. 

 

Autor: Správce webu, poslední editace: 15.2. 2018


1. leden 2018

Obdobně jako v minulých letech se v našem areálu 1. ledna spontálně sešlo několik členů jachetního oddílu. V této souvislosti provedl správce areálu kontrolu buněk, karavanů, lodí a společných prostor.

 

Autor: Správce webu, poslední editace: 2.1. 2018


ARCHIV 2017
kodowanie html5 css, projektowanie stron internetowych , PSD2HTML, PSD HTML, proste strony www, cięcie PSD, tworzenie stron,