TJ Sokol Letovice - jachetní oddíl

Aktualizace brigád (O nás - dokumenty - brigády)


Poznatky

Zde uveřejníme vaše zkušenosti, zážitky a postřehy,

ať už s plachtami nebo bez...


Četli jste Abecedu jachtaře? Stojí to za to! Kliknutím na odkaz zobrazíte Abecedu 

 (Se svolením autora pana Jiřího Pařízka.)


 

Plavba po Jadranu 10. – 17. června 2017.

Kapitán lodi ing. Vladimír Res a 3 členové posádky.

 

Sobota :

Loď Anscombe, Oceans 41, r.v 2017, jsme přebírali v Zatonu, malém přístavu nad Šibenikem – večer po asi 6-ti pivech. Plachetnice připlula do přístavu totiž kolem 20 hodiny!

Neděle:

Vypluli jsme ráno, nabrali chybějící naftu v Šibeniku a vyrazili na moře.

Kolem Šibenické pevnosti směrem SW na ostrov Zmajan – tam jsme otočili na SE a s NE větrem o síle 20 uzlů jsme vyrazili směrem SE na Vis, kolem poledne vítr na chvíli zeslábl (oprava refů), otočil se na SW a zesílil na 20 – 23 uzle.

K večeru jsme byli na Visu a zakotvili v zátoce u ponorkového tunelu – Luka Rogačic.

Pondělí:

Ráno téměř bezvětří. Na motor směr Biševo – Modrá jeskyně. Od jeskyně nás vyhání – musíme se vyvázat na bójku v sousední zátoce – bóje jsou tak blízko sebe, že se naše 41-ka míjí se zádí sousední lodě sotva o metr. Za 50 kun na osobu naberou posádku k prohlídce – než kapitán vypije pivo, jsou z jeskyně zpátky.

Na spravení chuti vyjíždíme k zatím nezpoplatněné jeskyni na jižní straně Biševa. Posádka na člunu vyráží do jeskyně a kapitán se koupe. Po důkladném probádání jeskyně vyrážíme pomalu do zátoky Biševská luka  ke Krešimirovi, kde pohrdáme jeho ligněmi a vaříme si oběd.  Koupačka.

Odpoledne za mírného vánku se pomalu šineme ke Komiži. Rozfoukává se na příjemný NW a za dvě hoďky jsme v Komiži. Hrúza – za bóji se platí 250 kun ! !

Připlouvá flotila The Yacht week. Asi 40 lodí – jak říká místňák hudba, holky, chlast. Kolem pluje plachetnice se samýma holkama, míjí nás, dáváme si long drink. Posádka vyrazila na průzkum Komiže, kapitán hlídá loď – abychom nepromeškali návštěvu – posádka se vrací a holky nás stále míjí – ale už na nás mávají. Další drink. Konečně návštěva – na koupacím platě se usazuje racek. Kupodivu život na lodích s půlnocí utichá – ta mládež už nic nevydrží. Stále máme každý svou kajutu.

Úterý:

Další překvapení – flotila vyplouvá už kolem 7-mé hodiny. V poklidu snídáme a pomalu vyrážíme k Zelené jeskyni.  Potkáváme delfíny a plujeme s nimi.  Fouká mírný mistrál, nasazujeme plachty. Kolem majáku otáčíme na východ a vítr utichá.

Koupačka a potom pomalu na motor podél jižního břehu Visu. Zajíždíme do zátoky Stiniva – samá loď. Otáčíme a pokračujeme do zátoky Ruda. Koupačka, oběd, koupačka, odpolední káva. Na motor do Zelené jeskyně na Ravnik. Taky hromada lodí. Pokračujeme k ostrůvku Budikovac - koupačka. Rozfoukává se mírný SE a tak na plachty směr Pakleny otoky – SV. Klement.  Nad Visem se vítr otáčí na příjemný NW a tak pěkně jachtíme do zátoky Taršče. Tady stojíme na kotvě – hodně lodí je vyvázáno ke břehu – začíná to být vidět čím dál víc.

Středa:

Po snídani vyjíždíme k Hvaru – nakoukneme do přístavu a potom se pomalu začínáme vracet.  Nad Hvarem dáváme plachty a na mírný W vítr směřujeme na konec Šolty. Dost nás to sneslo a tak na konci musíme dvakrát křižovat. Skvělý vítr i zážitek Vítr utichá. Na motor projíždíme kolem Šolty na Veli Drvenik. Rozfoukává se silnější NW a tak na plachty parádně křižujeme až do zátoky Vinišče. Stojíme na kotvě. Přijíždí náhončí z restaurace – ceny jsou na papíře dobré. Necháme se tam zavést – ceny jsou ale o dost vyšší – salát z chobotnice místo 50 je 70 apod. – jsou to podfukáři.  Dáváme si tuňákový steak – je to dobré, končíme travaricou – a rychle na loď, začíná bouřka. Blýská se kolem dokola, kapitán nebude mít klidnou noc.

Všichni chrní a kapitán hlídá, bouřka se pomalu sune na jihovýchod.

Čtvrtek:

Ráno prší a je bezvětří. Vesnice se pomalu probouzí – je 10 hodin.  Pořád je bezvětří a prší. Jsou 3 hodiny - přestává pršet a tak vyrážíme pro chleba – mají jen toustový. Vzhledem k bezvětří likvidujeme zásoby piva a poslední drinky – po dohodě s posádkou se nikam neženeme. Kapitán rozptyluje posádku jako akvabela – má to na nás podobné účinky jako drogy, smějeme se a nelze to zastavit…   Studujeme zítřejší předpověď. Kolem Zlarinu má v pátek po obědě pěkně foukat.

Pátek:

Na lodích kolem všichni chrní a my vyrážíme ke Zlarinu. Snídáme za plavby. Chceme se tam dostat co nejdříve a vzít naftu ve Vodici – nechce se nám tlačit se u pumpy. Ve Vodici jsme kolem 11-té a už pěkně fouká. Bereme naftu a hurá na plachty směrem Žirje. Křižujeme mezi ostrovy. Kolem 3-tí otáčíme maják na Žirje a směřujeme do Šibeniku. Ještě poslední koupačka kousek od Šibenické pevnosti.

V Zatonu jsem kolem 6-té a jde se na večeři.

Sobota:

Ráno mezi 8 a 9 předává zkušený kapitán a vycvičená posádka loď.

 Výtah z lodního deníku kpt. Rese.  

Fotky jsou zde      

kodowanie html5 css, projektowanie stron internetowych , PSD2HTML, PSD HTML, proste strony www, cięcie PSD, tworzenie stron,